Historia

Tradycja zorganizowanej piłki nożnej w Podolszu sięga końca lat czterdziestych ub. wieku. Powstał wówczas Ludowy Zespół Sportowy, który uczestniczył w rozgrywkach do początku lat sześćdziesiątych. Potwierdzają to relacje zawodników tej drużyny i zachowane fotografie, które można również zobaczyć w galerii. Brak jest jednak dokumentów dot. działalności naszych poprzedników, ale obecny zarząd podjął starania w kierunku ich odnalezienia w archiwach, a być może jakieś dokument i inne zdjęcia zachowały się w domach członków tego zespołu.
Natomiast wiemy dużo o klubie po wznowieniu jego działalności. Cała historia klubu jest spisana przez Romana Kurzaka w kronice (już siódmy tom). Możemy z niej dowiedzieć się wiele szczegółów jak daty i wyniki wszystkich meczów rozegranych przez nasze drużyny, składy, strzelców bramek z minutami ich zdobycia, nazwiska sędziów itp. itd. a nawet, który z zawodników miał dyżur i brał do domu stroje w celu ich wyprania. Opisane są również wszystkie imprezy, w których nasz klub brał udział albo je organizował, szczegółowo udokumentowany jest również udział działaczy i zawodników w pracach społecznych na rzecz klubu. Pan Roman prowadzi kronikę z iście benedyktyńską skrupulatnością. Załącznikiem do kroniki jest bogata dokumentacja fotograficzna jego autorstwa. Reaktywacja zorganizowanej piłki nożnej w Podolszu zaczęła się od panów Kazimierza Drzyżdżyka, Mariusza Makucha oraz Lecha Kędzierskiego, (dwaj ostatni za żonami przybyli w nasze strony i postanowili ożywić podolszańską młodzież, a że obaj grali w piłkę nożną, więc nie było wielkich wahań, jaką dyscyplinę sportową wybrać).
W roku 1984 zaczęto starania, mające na celu uzyskanie gruntów pod nowe boisko, (ponieważ stare dawno już nie istniało), najlepszym miejscem okazał się teren między wałami, na lewym brzegu Skawy. Został on podarowany przez Spółkę Pastwiskową, na rzecz gminy z wykorzystaniem pod teren rekreacyjno – sportowy. Ale od uzyskania ziemi do boiska była długa droga, ponieważ teren był nierówny i obrośnięty zaroślami. Dzięki staraniom Romana Kurzaka, ziemia została nawieziona z terenów Krakowskiego Zakładu Eksploatacji Kruszywa oddział w „Podolszu Nowym”, gdzie zalegała wielkimi hałdami. Przywieziono przez koryto Skawy ok. 180 tzw. zgarniarek (pojemnościowo są większe od samochodu ciężarowego), po czym teren równano. Po pewnym okresie w czynie społecznym (chcielibyśmy zaznaczyć, że wszystkie prace wykonywane były w czynie społecznym) panowie: Józef Augustyniak, Ryszard Kańkowski, Józef Leśniak nawieźli jeszcze 21 wywrotek ziemi. Następnie cały teren wyrównano, oraz wykoszono zarośla na wale przeciwpowodziowym przylegającym do boiska. Również na prośbę działaczy przyszły dzieci z pobliskiej szkoły, aby wyzbierać kamienie. Na zasianie całego terenu zużyto 10 kg trawy. Materiały na bramki LZS otrzymał za sprawą Lecha Kędzierskiego od KWK „Piast” z Bierunia Nowego. Teraz tylko koszenie i pielęgnacja trawy i boisko było gotowe.
Pieniądze na zakup sprzętu tj. strojów, butów, siatek na bramki, piłek, itp. Zespół otrzymał od Rady Narodowej Miasta i Gminy w Zatorze z nadwyżki budżetowej. Pierwsze jednak mecze oficjalne rozgrywaliśmy na boisku w Zatorze, które przygotowywali do meczów nasi zawodnicy i działacze.
W pierwszym Zarządzie LZS Podolsze wybranym w dniu 18.07.1986 zasiadali:
• Mariusz Makuch – Przewodniczący
• Lech Kędzierski – Z-ca Przewodniczącego
• Jan Piasecki – Skarbnik
• Marceli Polanek – Sekretarz
• Piotr Nykiel – Członek Zarządu
Była również Komisja Rewizyjna w skład której wchodzili:
• Kazimierz Drzyżdżyk – Przewodniczący
• Wiesław Butlak – Członek komisji
• Adam Piasecki – Członek komisji
Meczem inauguracyjnym w 1986 r. był mecz towarzyski z LZS Jankowice wygrany 3:0. Pierwszym trenerem był Marian „Maciek” Dąbrowa z Oświęcimia chociaż na początku przez jakiś czas zespół funkcjonował bez formalnego trenera. Pierwszy oficjalny mecz odbył się w dn. 17 08 1986 r. i w ramach rozgrywek o puchar Polski spotkaliśmy się z Piotrowicami wygrywając 4-3 (3-1) a pierwszą bramkę dla naszych barw strzelił ( samobójcza) obrońca Piotrowic, ale kolejne już strzelili nasi: Andrzej Wrona i Robert Górny a zwycięską Mariusz Makuch. W tym meczu grali jeszcze: Lech Kędzierki, Paweł święcicki, Jerzy Kluska, Piotr Nykiel, Władysław Dziwak, Wiesław Butlak, Mirosław Szewczyk, Adam Kurzak i Mirosław Maj. Oprócz nich tej jesieni w juniorach i seniorach występowali również: Bogusław Adamski, Dariusz Brandys, Jerzy Glanowski, Karol Halbina, Zbigniew Halbina, Zbigniew Hruby, Krzysztof Kluska, Sławomir Kluska, Artur Matusyk, Janusz Momot, Leszek Polanek, Marceli Polanek, Ferdynand Sajdak, Kazimierz Skwarczyński, Bogusław Wawro, Józef Wędrzyk, Grzegorz Wicher, Leszek Wójcik. W pierwszym sezonie 1986/87 w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C” niestety naszym zawodnikom nie wiodło się najlepiej, na 12 spotkań udało im się wygrać 2. Na zakończenie rozgrywek nasi zawodnicy dostali dyplom „fair play” za mijający sezon. Nasza drużyna uplasowała się na ostatnim miejscu, niektórzy zrezygnowali z gry, ale większość pozostała ambitnie trenując przed kolejnym sezonem gdzie zdobyli mistrzostwo klasy „C” i awans do klasy „B”.
Graliśmy w niej do 1991, następnie przez sezon w kl. C, w latach 1992-2000 byliśmy w kl. B. W latach 2000-2003 występowaliśmy w kl. A, potem sezon w kl. B i kl. C. Obecnie seniorzy występują w kl. B podokręgu pn w Oświęcimiu. Prowadzimy też drużyny juniorów i trampkarzy oraz żaków. Właśnie z drużyną żaków założoną w 2000 r. i przez kilka lat społecznie trenowaną przez Bogusława Bartulę wiążą się liczne sukcesy naszej młodzieży w ostatnich latach. Chłopcy ci w 2003 i 2005 r. wygrali ligę żaków Doliny Karpia a w latach 2002 i 2004 zakończyli ja na II miejscu. W latach 2004 i 2005 wygrali turnieje powiatowe Zrzeszenia LZS w tej kategorii wiekowej a w 2004 r. zajęli IV miejsce w turnieju wojewódzkim. Duży sukces odnieśli również juniorzy prowadzeni przez Kazimierza Jurkiewicza, którzy w 2004 r. wygrali turniej powiatowy Zrzeszenia LZS a w rok wcześniej byli w nim drudzy. W sezonie 2005/06 mogli występować w lidze okręgowej juniorów jednak przegrali mecz barażowy. Niestety niewielu po wejściu w wiek dorosły kontynuuje grę w seniorach, stąd niezadowalające wyniki tego zespołu. U młodzieży brak zapału swoich rówieśników z lat 80tych i poczucia patriotyzmu lokalnego do reprezentowania własnej miejscowości a przecież warunki do uprawiania sportu maja nieporównywalnie lepsze. Aby grać w naszej drużynie trzeba być pasjonatem sportu, który potrafi pogodzić obowiązki jak naukę czy pracę z treningami i meczami. Tacy ludzie wiedzą, że bez treningu nie ma wyniku i nie zaskakują kolegów, trenera czy działaczy nieusprawiedliwiona nieobecnością na zawodach czy „gwiazdorskimi” manierami – rozumieją, że reprezentują nie tylko siebie ale i swoją rodzinną miejscowość. W ciągu 20 lat przez nasz klub przewinęło się ponad 200 zawodników ( patrz kompletna lista) a z obecnie grających najdłuższy staż w Podolszu mają ( od 1989 r.) Marek Ciemiera i Sławomir Polanek.
Z historii należy również wspomnieć starania o barakowóz, który został podarowany w 1987 r. przez Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa, z przeznaczeniem na szatnie dla zawodników. Później został postawiony drugi na potrzeby sędziów. W 1993 r.ówczesny zarząd klubu podjął budowę budynku socjalnego. Obiekt został wykonany czynem społecznym przez działaczy, sympatyków i zawodników przy dużej pomocy władz gminnych.
W 1996 r. zgodnie z wprowadzonymi ustawami o kulturze fizycznej i stowarzyszeniach na bazie LZS założyliśmy LKS „SKAWA”.
Klubu naszego nie byłoby gdyby nie liczne grono działaczy (patrz lista). W latach 1986-91 prezesował Mariusz Makuch, w latach 1991-2005 Roman Kurzak a obecnie Bogusław Bartula.
Do najbardziej zasłużonych działaczy należą:
• Wilczek Jerzy
• Polanek Tadeusz I
• Polanek Tadeusz II
• Czekański Andrzej
• Piasecki Jan
• Dziwak Władysław
• Lofek Franciszek
• Nykiel Piotr
• Kędzierski Lech
• Drzyżdżyk Kazimierz
ale dziękujemy również innym, którzy przez krótsze okresy czasu działali w naszym klubie. Wykonywali i wykonują bezinteresownie ogromna prace na
Oprócz piłki nożnej nasz klub zajmował się wieloma innymi dyscyplinami. Członkowie LZS Podolsze brali udział w turniejach piłki siatkowej, turniejach tenisa stołowego, biegach przełajowych, turniejach szachowych, spartakiadach oraz organizowali szereg zabaw dla mieszkańców Podolsza (jak np. zabawy sylwestrowe).
W dn. 20 07 2003 r. z inicjatywy Bogusława Bartuli na naszym boisku odbył się mecz charytatywny na rzecz chorego Daniela Janika z Zatora, w którym z reprezentacją gminy Zator zmierzyli się „Ligowcy” w składzie których wystąpili m.in.:
• b. reprezentant Polski Mieczysław Szewczyk
• reprezentant Polski Maciej Iwański
• I ligowiec Dariusz Kapciński
• reprezentant Polski w piłce halowej Zbigniew Pawela
• kapitan reprezentacji Polski w hokeju na lodzie i olimpijczyk Waldemar Klisiak
W dn. 12.09.2004 na naszym boisku odbyły się dożynki powiatowe. Odwiedziło nas wówczas prawe 2 tys. ludzi w tym posłowie na Sejm Halina Talaga, Stanisław Rydzoń i Zbigniew Lisak. Starościną dożynek była żona naszego działacza Stanisława Brandys a główną organizatorską sołtys wsi Franciszka Jarosz. Konferansjerem był nasz wolontariusz Jerzy Jarski. Imprezę przygotowywała duża grupa mieszkańców wsi w tym nasi działacze i zawodnicy oraz grupa wolontariuszek, które pomagają przy każdej imprezie LKS.
Nasz obiekt leży w dolinie rzeki Skawy i w dn. 08 07 1997 oraz w dn. 25.07.2001 r. katastrofalne powodzie zalały budynek i boisko, woda sięgała do wysokości 175 cm nad murawą. Staraniem działaczy i zawodników oraz z pomocą władz przywrócono go do poprzedniego stanu a zniszczony sprzęt wymieniono m.in. za środki przekazane przez UEFA dla PZPN. Można zobaczyć zdjęcia obrazujące żywioł.

Treść z opowiadania p. Romana Kurzaka i z "Kroniki LZS Podolsze"