Podsumowanie zebrania wiejskiego

W dniu 26.09.2019 odbyło się zebranie wiejskie zwołane przez Panią Sołtys Franciszkę Jarosz. Na zebranie przybyła dość liczna grupa mieszkańców, oraz Pan Burmistrz Mariusz Makuch, radni powiatowi B. Bartula i W. Kajdas, radni gminni: M. Masialski, S. Matyja oraz W. Andrusikiewicz.

Głównym tematem zebrania był podział środków funduszu sołeckiego w wysokości trochę ponad 42tyś złotych na 2020 rok. Rada sołecka zaproponowała podział:

  • 32tyś na budowę chodnika wzdłuż ulicy Starowiejskiej od ulicy Widok do ulicy Sosnowej, jednocześnie uzupełniając brakujący fragment wzdłuż tej ulicy
  • 10 tyś dołożenie do remontu „krowiego” mostu

Po burzliwej dyskusji, mieszkańcy stwierdzili, że za most odpowiada Gmina i to ona powinna finansować w całości za remont. Ponieważ 10 tyś złotych i tak nie wiele zmieni w tym moście, a wyliczeń co do całych kosztów remontu nie ma. Więc postanowiono tą kwotę przeznaczyć na rowy melioracyjne wzdłuż dróg gminnych, przywrócenie drożności, spadków, umocnienia. A jak się okazało mamy z tym problem w wielu miejscach (ulice: Starowiejska środek, Strażacka, oraz Podjarki: Miodowa, Prosta).

Przed głosowaniem nad projektami, padła jeszcze jedna propozycja wywodząca się od radnego Wyrobca z osiedla Podlipki, a przekazana przez radnego Masialskiego. Osiedle Podlipki zabezpieczyło 25 tyś złotych na projekt i budowę brakującej części chodnika wzdłuż DW 781 na terenie Zatora, przechodzącego przez przejazd kolejowy. A de facto chodnik ten najbardziej byłby użytkowany przez mieszkańców naszej miejscowości. Pani sołtys poinformowała że nasza miejscowość przekazała już sporą kwotę na tą inwestycję, a efektów żadnych nie ma. Jeśli dojdzie do budowy tego odcinka, to wtedy chętnie do tego się dołożymy, ponieważ wiemy jak ważna jest to inwestycja związana z bezpieczeństwem, ale tą chwilę nie ma na to pieniędzy.

Do głosowania przeszły dwie inwestycje: 100% osób było za potrzebą modernizacji rowów, ale w sprawie chodnika przy Starowiejskiej już nie było takiej jednomyślności, padły głosy, że ta droga nie jest tak częsta używana przez samochody, że nie wiele osób będzie korzystało z tego chodnika. Ale w głosowaniu większość jednak poparła ten projekt.

Inne tematy poruszane na zebraniu: Burmistrz mówił o stanie naszego mostu, który przeszedł mały przegląd. Przegląd ten zakończył się z wynikiem dostatecznym, więc jest dopuszczony do ruchu, ale wymagający remontu. Sama konstrukcja jest w niezłej kondycji, większym problemem jest to co widać, nawierzchnia, urwane kątowniki na bokach, wygięte barierki. Co do ograniczeń na moście myślano o wprowadzeniu ograniczeń wysokościowych, ale niestety ze względów technicznych i przepisów nie jest to dobre rozwiązanie. Dlatego gmina zastanawia się nad postawieniem tam świateł, aby ruch odbywał się tam wahadłowo kierowany światłami, a nie zasadą kto pierwszy ten jedzie.

Temat obwodnicy również został poruszony. Tereny zostały wszystkie już przekazane pod budowę i firma ma wchodzić na plac budowy w najbliższym czasie, w pierwszej kolejności pojawią się tam geodeci. Firma na razie nic więcej nie dostanie pieniędzy za inwestycję od tego co zostało ustalone w przetargu. Więc nie wiadomo do kiedy prace będą trwały. Co do wypłat odszkodowań za tereny, należy czekać, według zapewnień wypłaty powinny być załatwione do końca roku, lub początkiem przyszłego.

Pozostałe tematy:

– skrzyżowanie ulic Gimnazjalna / Strażacka – znaki pierwszeństwa, naprawa nawieżchni, wielka kałuża za Wizanem

– ulica Nad Skawą – nadal się projektuje, długo trwała zmiana klasy drogi

– zwierzęta: poprawa gniazda bociana przy Starowiejskiej, tam gdzie doszło już do wypadku jednego bociana, dziki – co raz bliżej domostw, bobry – potok Łowiczanka – ciągły brak drożności

– okres jesienny się rozpoczął, gdzie szarówka dość szybko następuje i w związku z tym dwa tematy: widoczność na drodze pieszych i rowerzystów oraz próby kradzieży prze osoby pochodzenia romskiego. Jedna mieszkanka przekazała, że osoby te już były na jej podwórku po zmroku i najprawdopodobniej chciały dostać się do kurnika, celem kradzieży kur. Więc uważajmy i się pilnujmy, bo łupem może być wszystko co można potem dalej sprzedać lub zjeść.

One thought on “Podsumowanie zebrania wiejskiego

  • 27 września 2019 o 10:17
    Permalink

    Przez krowi most notorycznie przekraczają samochody o dmc. pow. 2,5t dlaczego z tym nic nikt nie robi za chwilę tego mostu nie będzie nam nie zrobią mostu z pontonów jak w Warszawie no chyba że do tego oczyszczalnia sądzie jak,, Czajka”to i fetoru nie będzie a i transport zarobi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.